Co je Maker Faire?

Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Je to částečně zábavný jarmark, ale také veletrh pro makery všech generací. Je to místo, kde každý může ukázat svůj koníček, vychytávku, hack, experiment nebo projekt. Tento globální festival digitálního i analogového, tradičního i technického kutilství se poprvé konal v roce 2006 v San Franciscu. Dodnes navštíví kolébku Maker Fairu ročně okolo 150 000 návštěvníků. 

Praha hledá makery

Kde jinde by se mělo festivalu kreativity dařit, než v Česku, ráji kutilů? Proto jsme se rozhodli přenést fenomén Maker Faire k nám. Naším cílem není jen představit české makery u nás, ale také ukázat je celému světu. První ročník Maker Faire v Praze v roce 2018 představil asi 180 projektů a během víkendu se ho zúčastnilo na 10 000 lidí.

Kdo je to maker?
Přidej se i ty!
Že je Maker Faire celosvětová přehlídka makerů, to už víme. Kdo to ale ten maker [mejkr] je? Česky bychom možná řekli kutil, ve skutečnosti je to ale trochu víc. Je to vizionář, inovátor a vynálezce, který chce své výtvory sdílet s ostatními. Je to všeuměl, který propojuje digitální výrobu s tradičními řemesly. Může to být nadšenec do vědy, techniky, designu a umění, který ve volném čase testuje kreativní nápady v DIY dílnách, makerspacech, fablabech, ale také hacker, který si kromě kódu hraje s hardwarem, nebo zahrádkář, který experimentuje s hydroponií i akvaponikou.  Maker Faire není zaměřený na konkrétní obor a hlavním jeho tématem je tvořivost. Je určen dětem, dospělým i seniorům hledajícím aktivní zábavu, užitečné dovednosti a nové nápady. Otevírá se inženýrům, řemeslníkům, umělcům, kutilům, zahradníkům i vědcům. Všichni se můžou aktivně zúčastnit – ať už jako vystavovatelé zdarma nebo jako návštěvníci. Na Maker Fairu totiž nikdo nemusí jenom přihlížet. V dílnách, workshopech a stáncích budete mít možnost si mnoho věcí osahat a vyzkoušet. Žádné cedulky “nedotýkat se” na tomto festivalu zkrátka nenajdete.

Jak vypadal poslední pražský Maker Faire?