Co je Maker Faire a jak funguje?

Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Je to přátelské setkání tvořivých a zvídavých lidí, které baví zkoušet nové věci a sdílet své poznatky a zkušenosti. Je to částečně zábavný jarmark, ale také veletrh pro makery všech generací. Maker Faire se otevírá inženýrům, řemeslníkům, umělcům, kutilům, zahradníkům i vědcům. Je to místo, kde každý může ukázat svůj koníček, vychytávku, hack, experiment nebo projekt. Maker Faire zkrátka nabízí možnost nejen nahlédnout do budoucnosti, ale také se na ní podílet.

Maker Faire není zaměřený na konkrétní obor a hlavním jeho tématem je tvořivost. Je určen pro děti, dospělé i seniory hledající aktivní zábavu, užitečné dovednosti a nové nápady. Tento globální festival digitálního i analogového, tradičního i technického kutilství pro celou rodinu se poprvé konal v roce 2006 v San Franciscu, kam letos zamířilo přes 150 000 návštěvníků. První ročník Maker Faire v Praze v roce 2018 představil asi 180 projektů a během víkendu se ho zúčastnilo na 10 000 lidí.

Kdo je to maker?

Že je Maker Faire celosvětová přehlídka makerů, to už víme. Kdo to ale ten maker [mejkr] je? Česky bychom možná řekli kutil, ve skutečnosti je to ale trochu víc. Maker není jen někdo, kdo o víkendu montuje v kůlně ptačí budky, je to vizionář, inovátor a vynálezce. Maker nechce své výtvory jen schovávat v garáži nebo na zahradě, chce je sdílet s ostatními. Je to všeuměl, který propojuje digitální výrobu s tradičními řemesly. Nadšenec do vědy, techniky, designu a umění, který ve volném čase testuje kreativní nápady v DIY dílnách, hackerspacech, makerspacech, fablabech, garážích a kůlnách. Může to být hacker, který si kromě kódů a dat hraje také s hardwarem. Je to ale třeba i zahrádkář, který experimentuje se senzory pro automatizaci zavlažovaní, hydroponií nebo akvaponikou.

Maker je zkrátka vyšší level, kutil 21. století.

Česká republika je rájem kutilů. Snad každé malé dítě někdy drželo v ruce pájku a může se pochlubit nějakým vlastním zlepšovákem, v každém menším městečku najdete obchod s nářadím a elektrosoučástkami. Proto jsme se rozhodli přenést fenomén Maker Faire i sem, a to nejen proto, abychom představili české makery u nás, ale také proto, abychom je ukázali celému světu.