Kdo je to maker?

Že je Maker Faire celosvětová přehlídka makerů už víme. Kdo to ale ten maker [mejkr] je? Česky bychom možná řekli kutil, ve skutečnosti je to ale trochu víc. Maker není jen někdo, kdo o víkendu montuje v kůlně ptačí budky, je to vizionář, inovátor a vynálezce. Maker nechce své výtvory jen schovávat v garáži nebo na zahradě, chce je sdílet s ostatními. Je to všeuměl, který propojuje digitální výrobu s tradičními řemesly. Nadšenec do vědy, techniky, designu a umění, který ve volném čase testuje kreativní nápady v DIY dílnách, hackerspaces, makerspacech, fablabech, garážích a kůlnách. Může to být hacker, který si kromě kódů a dat hraje také s hardwarem. Je to ale třeba i zahrádkář, který experimentuje se senzory pro automatizaci zavlažovaní, hydroponií nebo akvaponikou.

Maker je zkrátka vyšší level, kutil 21. století.

Česká republika je rájem kutilů. Snad každé malé dítě někdy drželo v ruce pájku a může se pochlubit nějakým vlastním zlepšovákem, v každém menším městečku najdete obchod s nářadím a elektrosoučástkami. Proto jsme se rozhodli přenést fenomén Maker Faire i sem, a to nejen proto, abychom představili české makery u nás, ale také proto, abychom je ukázali celému světu.

První potvrzené makery letošního ročníku najdete >>ZDE!

Kdo za tím vším stojí?

První český Prague Maker Faire pořádá tým nadšenců, kteří se již delší delší dobu pohybují na půdě maker komunity.  Organizátorem akce je spolek Maker Faire Prague, z. s., který do budoucna usiluje o rozšíření fenoménu Maker Faire i do dalších měst v České republice. Držitelem licence a programovým garantem prvního ročníku Maker Faire Prague je zapsaný spolek Žádná věda,  který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy.  Festival vzniká pod patronátem PRUSA Research, světově proslulého výrobce 3D tiskáren. Koordinaci festivalu má na starosti komunikační agentura Taktiq.

>>> Chcete vědět víc? Napište nám! <<<

Odebírat newsletter

Chcete dostávat informace o naší činnosti a pozvánky na naše akce? Nechte nám, prosím, na sebe kontakt.