Minulý týden jsme vyrazili do Brna, které má velice živý ekosystém “makerství”. Sami jsme nečekali, že toho uvidíme tolik. Zážitky ještě stále zpracováváme.

Najdete zde otevřené dílny a makery všeho druhu: od profesionálních a dokonale vybavených dílen na univerzitě, jakými jsou StrojLAB, kde si studenti vytváří vlastní 3D stroje a zkoumají limity aditivní výroby, nebo FabLab Brno, kterému se podařilo vytvořit jedinečný prostor pro interdisciplinární  setkání “3 a n-týho druhu” mezi veřejností, výzkumem a obchodem, až po velice rodinné a neformální, ale překrásné prostory s zahradou Hobbylab, kde rozvíjí tradiční řemesla a zájem o kvalitní materiály. Všechna tato místa ukazují, že práce rukama, ať už s dřevem, 3D tiskárnou či pájkou se dnes stává aktivismem i prostým způsobem trávení volného času.

Někde mezi těmito univerzitními a rodinnými dílnami jsou lokální hackerspacy, jako je Pirate Space Brno, kde se řeší věci občanské i technické zároveň, nebo Base48, který je možná méně “otevřený” široké věřenosti, ale o to experimentálnější a radikálnější co se týká open hardware a digital fabrication. Zcela zvláštní je pak techno-squat či spíš sound hardware headquarters hudebních geeků, kteří si vytváří vlastní “synths” aj. elektronické nástroje Bastl Instruments. Je to pravá továrna průmyslu 4.0 a zároveň “old style” hudební studio a umělecký ateliér, hudební klub i komunitní prostor. V Bastl Instruments experimentují nejen s technologiemi, ale také s business modely. Dokazují, že je možné mít práci, která člověka baví a má zároveň pozitivní dopad i na komunitu a společnost.

 

 

Do Brna se ještě určitě vydáme. Naše další kroky tady povedou určitě ještě do Industra Lab a na valentynský hackathon našich oblíbených makerů Vladimír Bartoš a Jiří Dobrovolný, s kterými budeme zkoumat pračky i podivná využití rádiových signálů. Co to má společného? Uvidíte 😉 Odebírejte náš newsletter a sledujte nás na sociálních sítích.

 

FACEBOOK

TWITTER

INSTAGRAM