Kdo je to ten maker /mejkr/?

Maker Faire je celosvětová přehlídka tzv. makerů [mejkrů]. Kdo to je? Česky bychom řekli možná kutil, ale je to trochu víc. Maker není jen chlapík, který o víkendu montuje v kůlně ptačí budky, je to vizionář, inovátor, vynálezce. Někdo kdo nechce své výtvory jen schovávat v garáži nebo na zahradě, chce je sdílet, dělit se o ně s ostatními. Všeuměl, který propojuje digitální výrobu s tradičními řemesly. Nadšenec do vědy, techniky, designu a umění, který ve volném čase testuje kreativní nápady v DIY dílnách, hackerspaces, makerspacech, fablabech, garážích a kůlnách. Může být hacker, který si kromě kódu a dat hraje také s hardwarem. Je to třeba i zahrádkář, který experimentuje se senzory pro automatizaci zavlažovaní, hydroponii nebo akvaponiku.

Maker je zkrátka upgrade, kutil 21. století.

A když už víme, kdo to je, zjistíme, že takový maker je u nás doma. Česká republika je svým kutilstvím vyhlášená. Snad každý malý kluk měl někdy v ruce pájku, v každém menším městečku najdete obchod s elektrosoučástkami, snad každý se může pochlubit nějakým svým vlastním zlepšovákem. Proto jsme se rozhodli přinést sem fenomén Maker Faire, nejen proto, abychom ukázali makery u nás, ale i proto, abychom ukázali naše makery celému světu.

Co je to Maker Faire a jak funguje?

Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Je to setkání tvořivých a zvídavých lidí, které baví zkoušet nové věci a neformálně sdílet poznatky a zkušenosti v přátelském prostředí. Částečně zábavný jarmark, ale také veletrh pro “makery” všech generací. Otvírá se inženýrům, řemeslníkům, umělcům, kutilům, zahradníků stejně jako vědcům. Je to místo, kde každý může ukázat svůj koníček, vychytávku, “hack”, experiment nebo projekt. Maker Faire zkrátka nabízí všem, aby nejen nahlédli, ale také se podíleli na tom, jak bude vypadat budoucnost.

Maker Faire ukazuje současný svět elektroniky jako přístupný, zábavný a kreativní, blízký jak dětem, tak rodičům i seniorům hledajícím aktivní zábavu, užitečné dovednosti a nové nápady. Tento globální festival digitálního i analogového, tradičního a technického kutilství pro celou rodinu se koná od roku 2006 v San Franciscu, kam letos zamířilo přes 150 000 lidí. Celosvětově se účast na různých Maker Faire v roce 2017 odhaduje na 1,5 milionů lidí.

Kdo za tím vším stojí?

První český Prague Maker Faire pořádá tým nadšenců, kteří se již delší delší dobu pohybují na půdě maker komunity.  Držitelem licence a programovým garantem je zapsaný spolek Žádná věda,  který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy.  Festival vzniká pod patronátem PRUSA Research, světově proslulým výrobcem 3D tiskáren, ve spolupráci s akademickými partnery ČVUT  a Studii Nových Médií FF UK . Produkci festivalu má na starosti komunikační agentura Taktiq.

 

Odebírat newsletter

Chcete dostávat informace o naší činnosti a pozvánky na naše akce? Nechte nám, prosím, na sebe kontakt.